Right store?

May we suggest you visit a different one?

US & Rest of the world

We don't ship to your region from the store you're visiting now.

Zavolejte nám +420 731 660 955Napište nám >>>

Co máte v botníku? 6 nejběžnějších typů bot 1/2

Daniel Piterak 19.duben 2016

Na jaké pánské formálnější typy bot narážíš v ulicích nejčastěji? Právě tuhle otázku jsme položili jedné z našich stylistek krátce před tím, než od boku vypálila 6 typů obuvi: oxfordky, derby, double monk, loafers, chelsea a brogue.

Kožené oxfordky

Zdroj: https://goo.gl/rCRvCA

Vědomostí není nikdy příliš mnoho, proto jsme zapátrali po charakteristických rysech jednotlivých typů bot. Pojďme se na ně podívat - startujeme prvními třemi, zbylé typy budou následovat příště.

 

 

Oxfordky

V angličtině se s nimi setkáte také pod názvem bal-type nebo balmorals. První zmínky o nich pochází ze Skotska a Irska, teprve kolem roku 1800 si našly cestu do Spojených států. O 200 let později už se stávají celosvětovým fenoménem.

Světle hnědé oxford boty

Zdroj: http://goo.gl/oU7lGc

V pánském i dámském provedení jde stále o formální botu, proto oxfordky nejčastěji spatříte v černé nebo tmavě hnědé. Pokud nechodíte zrovna v obleku, vnímání oxfordek coby bot do společnosti by vás od jejich koupě rozhodně nemělo odradit - dejte si však záležet např. na tom, s jakými džínami je zkombinujete - volte tmavé, bez sepraného efektu, pokud možno úzké.

Oxfordky dělá jedinečnými a výraznými hlavně šněrování. Mají tzv. uzavřené. To je zároveň i hlavním rozdílem mezi oxfordkou a derby, která má šněrování otevřené. O jaké šněrování jde, poznáte snadno - v případě uzavřeného vidíte jen úplný vršek jazyka, u otevřeného i jeho střed mezi tkaničkami.

O jaké šněrování jde, poznáte snadno - v případě uzavřeného vidíte jen úplný vršek jazyka, u otevřeného i jeho střed mezi tkaničkami.

Chystáte-li se oxfordky pořídit do svého botníku, inspirovat vás mohou např. tyhle tři kousky:

Oxfordky

Zdroj: http://goo.gl/AsTV63, http://goo.gl/1SglLq & http://goo.gl/5LNNIs

 

 

Derby

Také nazývané Gibson. Jejich popularita šla prudce nahoru po roce 1850, kdy je společnost obecně považovala za skvělé boty na sport a lov. Snad i proto se až začátkem 20. století své sportovní image zbavily a začaly pronikat do outfitů na formálnější příležitosti.

Hnědé derby boty z kůže

Zdroj: https://goo.gl/jQTuuR

Častou chybou je zaměňovat derby s oxfordkami. Nutno však podotknout, že na první pohled opravdu mohou vypadat téměř identicky. Podíváte-li se však blíž, odhalíte rozdíl, který už popisujeme výše - derby mají otevřené šněrování, oxfordky uzavřené.

Derby jsou dodnes považované za méně formální boty než oxfordky, skvěle proto padnou např. k ležérnějšímu obleku. Hledáte-li inspiraci, tady je:

Derby

Zdroj: http://goo.gl/Ik82tE, http://goo.gl/7eYn5Y & http://goo.gl/Tmwg4x

 

 

Double monk

Rozlišit mezi sebou oxfordku a derby může být problém, u bot zvaných (mimo jiné) double monk se však splést nemůžete. Jejich poznávací znamení? Žádné tkaničky, ale “pásek” a dvě přezky.

Někteří popisují tyhle boty jako “nejsofistikovanější obuv k obleku”. Jak moc tuhle informaci vezmete za svou, necháváme na vás. Jisté však je, že na pomyslném žebříčku formálnosti stojí někde mezi oxfordkou a derby.

Kožené double monk boty s dvojitou přezkou

Zdroj: https://goo.gl/YAEVPX, http://goo.gl/7uygmI

Když se podíváte, jak mají boty double monk vyřešené zapínání, nepřekvapí vás, že módní svět dlouho nevěděl, kam je vlastně zařadit. Prošly si tak obdobím, kdy je trendy určující lidé považovali za příliš ležérní na to, abyste si je vzali k obleku, ale příliš formální na to, abyste je nazuli k neformálnímu outfitu.

Tohle období je naštěstí pryč a dnes si je můžete s klidem vzít jak k obleku, tak např. k tmavě hnědým džínám, bílému tričku a neformálnímu saku.

Nám se na nich nejvíc líbí čistý vzhled, který neruší “rozevláté” tkaničky. Podívejte se sami:

Double monk

Zdroj: http://goo.gl/zbJdmR, https://goo.gl/pss55S & http://goo.gl/XBCL9u

 

Těšte se na příští článek s dalšími třemi typy bot a sdílejte tenhle první díl! Pokud se Vám tedy líbil ;-)
Daniel Piterak
Daniel Piterak

Napsal

CEO & zakladatel Danny P.
Další články

Máme novou dámskou peněženku na zip, která pomáhá

Daniel Piterak 8.duben 2020

Po šesti letech na trhu konečně přicházíme s první peněženkou určenou pouze pro dámy.

Pokračovat

Danny P. v březnovém vydání časopisu Esquire a backstage fotky

Zuzana Kosutova 11.březen 2020

Focení pro časopis Esquire

Sedm mladých mužů, kteří mají pod palcem úspěšné firmy a startupy. A mezi nimi náš zakladatel Dan!

Pokračovat

Škrábance, nebo patina? Pár tipů pro poškozenou kůži

Zuzana Kosutova 1.srpen 2019

Jedna z našich nejoblíbenějších vlastností přírodní kůže je, že s věkem získává pěknou patinu a charakter. Občas ale potřebuje vyživovat a sem tam zahojit větší rány, aby postupem času vypadala lépe.

Pokračovat