Na jaké pánské formálnější typy bot narážíš v ulicích nejčastěji? Právě tuhle otázku jsme položili jedné z našich stylistek krátce před tím, než od boku vypálila 6 typů obuvi: oxfordky, derby, double monk, loafers, chelsea a brogue.
Zdroj: https://goo.gl/rCRvCA
Vědomostí není nikdy příliš mnoho, proto jsme zapátrali po charakteristických rysech jednotlivých typů bot. Pojďme se na ně podívat - startujeme prvními třemi, zbylé typy budou následovat příště.
V angličtině se s nimi setkáte také pod názvem bal-type nebo balmorals. První zmínky o nich pochází ze Skotska a Irska, teprve kolem roku 1800 si našly cestu do Spojených států. O 200 let později už se stávají celosvětovým fenoménem.
Zdroj: http://goo.gl/oU7lGc
V pánském i dámském provedení jde stále o formální botu, proto oxfordky nejčastěji spatříte v černé nebo tmavě hnědé. Pokud nechodíte zrovna v obleku, vnímání oxfordek coby bot do společnosti by vás od jejich koupě rozhodně nemělo odradit - dejte si však záležet např. na tom, s jakými džínami je zkombinujete - volte tmavé, bez sepraného efektu, pokud možno úzké.
Oxfordky dělá jedinečnými a výraznými hlavně šněrování. Mají tzv. uzavřené. To je zároveň i hlavním rozdílem mezi oxfordkou a derby, která má šněrování otevřené. O jaké šněrování jde, poznáte snadno - v případě uzavřeného vidíte jen úplný vršek jazyka, u otevřeného i jeho střed mezi tkaničkami.
O jaké šněrování jde, poznáte snadno - v případě uzavřeného vidíte jen úplný vršek jazyka, u otevřeného i jeho střed mezi tkaničkami.
Chystáte-li se oxfordky pořídit do svého botníku, inspirovat vás mohou např. tyhle tři kousky:
Zdroj: http://goo.gl/AsTV63, http://goo.gl/1SglLq & http://goo.gl/5LNNIs
Také nazývané Gibson. Jejich popularita šla prudce nahoru po roce 1850, kdy je společnost obecně považovala za skvělé boty na sport a lov. Snad i proto se až začátkem 20. století své sportovní image zbavily a začaly pronikat do outfitů na formálnější příležitosti.
Zdroj: https://goo.gl/jQTuuR
Častou chybou je zaměňovat derby s oxfordkami. Nutno však podotknout, že na první pohled opravdu mohou vypadat téměř identicky. Podíváte-li se však blíž, odhalíte rozdíl, který už popisujeme výše - derby mají otevřené šněrování, oxfordky uzavřené.
Derby jsou dodnes považované za méně formální boty než oxfordky, skvěle proto padnou např. k ležérnějšímu obleku. Hledáte-li inspiraci, tady je:
Zdroj: http://goo.gl/Ik82tE, http://goo.gl/7eYn5Y & http://goo.gl/Tmwg4x
Rozlišit mezi sebou oxfordku a derby může být problém, u bot zvaných (mimo jiné) double monk se však splést nemůžete. Jejich poznávací znamení? Žádné tkaničky, ale “pásek” a dvě přezky.
Někteří popisují tyhle boty jako “nejsofistikovanější obuv k obleku”. Jak moc tuhle informaci vezmete za svou, necháváme na vás. Jisté však je, že na pomyslném žebříčku formálnosti stojí někde mezi oxfordkou a derby.
Zdroj: https://goo.gl/YAEVPX, http://goo.gl/7uygmI
Když se podíváte, jak mají boty double monk vyřešené zapínání, nepřekvapí vás, že módní svět dlouho nevěděl, kam je vlastně zařadit. Prošly si tak obdobím, kdy je trendy určující lidé považovali za příliš ležérní na to, abyste si je vzali k obleku, ale příliš formální na to, abyste je nazuli k neformálnímu outfitu.
Tohle období je naštěstí pryč a dnes si je můžete s klidem vzít jak k obleku, tak např. k tmavě hnědým džínám, bílému tričku a neformálnímu saku.
Nám se na nich nejvíc líbí čistý vzhled, který neruší “rozevláté” tkaničky. Podívejte se sami:
Zdroj: http://goo.gl/zbJdmR, https://goo.gl/pss55S & http://goo.gl/XBCL9u
Těšte se na příští článek s dalšími třemi typy bot a sdílejte tenhle první díl! Pokud se Vám tedy líbil ;-)
Po šesti letech na trhu konečně přicházíme s první peněženkou určenou pouze pro dámy.
Sedm mladých mužů, kteří mají pod palcem úspěšné firmy a startupy. A mezi nimi náš zakladatel Dan!
Jedna z našich nejoblíbenějších vlastností přírodní kůže je, že s věkem získává pěknou patinu a charakter. Občas ale potřebuje vyživovat a sem tam zahojit větší rány, aby postupem času vypadala lépe.
Daniel Piterak
Napsal
CEO & zakladatel Danny P.