Right store?

May we suggest you visit a different one?

US & Rest of the world

We don't ship to your region from the store you're visiting now.

Zavolejte nám +420 731 660 955Napište nám >>>

Co máte v botníku? 6 nejběžnějších typů bot 2/2

Daniel Piterak 18.května 2016

Na jaké pánské formálnější boty narážíš v ulicích nejčastěji? Právě tuhle otázku jsme položili jedné z našich stylistek krátce před tím, než od boku vypálila 6 typů obuvi: oxfordky, derby, double monk, loafers, chelsea a brogue.

Pánské boty loafers - různé druhy

Zdroj: http://goo.gl/ZU0L2J

Vědomostí není nikdy příliš mnoho, proto jsme zapátrali po charakteristických rysech jednotlivých typů bot. Nedávno jsme probrali první tři, dnes pokračujeme těmi zbývajícími.

 

 

Loafers

Jinak řečeno slip-ony nebo slippers. Určitě je znáte, ve většině případů jde o boty bez tkaniček (pozor, ne nutně) s konstrukcí mokasín a původem v… kde vlastně?

Jedna z teorií praví, že první loafers vznikly kolem roku 1908 v Norsku. Další tvrdí, že to nebylo nikde jinde než ve Velké Británii, kde je nosila šlechta jako domácí obuv.

Pánské modré boty loafers

Zdroj: http://goo.gl/1pi4WH

Ať to bylo ve skutečnosti jakkoliv, další milníky v historii této boty zůstávají stejné - loafers si po roce 1950 našly cestu do většiny pánských šatníků a natrvalo se v nich usadily. Není divu, že je naši stylisté milují a že “kolem nich” vystavěli už pěknou řádku outfitů.

Neformální pánský outfit v kombinaci s boty loafers

Zdroj: http://goo.gl/0zgSOK

Mimochodem, víte, který umělec si loafers tak oblíbil, že se postupem času staly stejně výrazným prvkem jeho osobnosti, jakým byl např. černý rolák pro Steva Jobse? Tušíte správně, nebyl to nikdo jiný než samotný král popu Michael Jackson ;)

Michael Jackson a jeho loafers

Michael Jackson ve svých oblíbených loafers | zdroj: http://goo.gl/MX505V

Než se posuneme k tzv. Chelsea boots, zbývá dodat jediné. Přestože narazíte na spoustu mužů, kteří nosí loafers k obleku, mějte na paměti, že už kvůli jejich původu nejde o botu na formální příležitosti.

 

 

Chelsea

Jakmile objevíte charakteristické rysy tzv. Chelsea boots, dojde vám, že je v ulicích potkáváte dnes a denně. A to i přesto, že jim je přes 150 let!

Jak sladit chelsea boty s panskym outfitem

Zdroj: http://goo.gl/TFujuu

Pod chelsea si představte botu s elastickými postranními panely, bez tkaniček a na viditelném podpatku. Zní vám to povědomě?

Detail tmavě hnědých kožených Chelsea bot

Zdroj: http://goo.gl/mv7uXu

S chelsea se můžete setkat také pod názvem Beatles boots, což při pohledu na typický outfit členů kapely není žádným překvapením. Byli to právě “brouci”, kdo chelsea před zhruba 50 lety dostal na úplně novou (módní) úroveň. U jejich vzniku však stál někdo úplně jiný - švec britské královny Victorie J. Sparkes-Hall, který si nechal design chelsea boots patentovat v roce 1851.

Beatles posunuli Chelsea boty na novou "módní" úroveň

Zdroj: https://goo.gl/kl0Vd2

Pokud se chystáte pořídit svůj první pár, nebojte se investovat vyšší částku namísto hledání těch nejlevnějších. Podle fotek v online obchodech to nemusí být na první pohled zřejmé, ale dražší boty budou prakticky pokaždé vyrobené z kvalitnější kůže a např. jejich postranní panely budou zpracované tak, že se vám neroztrhnou po prvním roce nošení.

 

 

Brogue

Původně popisoval termín “brogue” vycházkové boty pro muže. Zajímavé je, že začátkem 20. století je nebylo vhodné nosit při společenských ani obchodních příležitostech, šlo čistě o volnočasovou botu.

Od té doby se však věci trochu zkomplikovaly. Dnes už i samotný pokus o přesný popis bot brogue způsobí menší zmatky, protože je můžete najít “spojené” i s jinými typy bot:

  • Oxford
  • Derby
  • (Double) monk

The brogue shoe

Zdroj: http://goo.gl/XQ1feV, https://goo.gl/EDQWBd, http://goo.gl/wvWG5o

I přesto, že jsou brogues především společenskými botami, setkáte se s nimi např. i v podobě tenisek. Shodněme se tedy na tom, že v roce 2016 můžeme za brogue považovat prakticky jakoukoli botu, která např. na špičce více vrstev materiálu a ozdobné děrování.

Napadá Vás něco, na co jsme zapomněli? Dejte nám vědět tady v komentáři nebo na Facebooku!
Daniel Piterak
Daniel Piterak

Napsal

CEO & zakladatel Danny P.Přidejte komentář


Další články

Známe výherce soutěže s Vyvolej.to!

Daniel Piterak 9.srpna 2018

Vítězná fotka soutěže s Vyvolej.to

Podívejte se, kdo vyhrál naši cestovní peněženku a rok focení s Vyvolej.to zdarma.

Pokračovat

Naše focení s českými Live Sweaters

Daniel Piterak 11.července 2018

Danny P. si skvěle rozumí s Live Sweaters

Podívejte se na výsledek našeho společného focení s českými Live Sweaters.

Pokračovat

Vyhrajte naši peněženku a vyvolané fotky po celý rok

Daniel Piterak 28.června 2018

Kožená cestovní peněženka Danny P.

Parádní peněženka a vyvolané fotky po celý rok zdarma. Sdílejte zážitky z prázdnin a vyhrajte.

Pokračovat