Right store?

May we suggest you visit a different one?

US & Rest of the world

We don't ship to your region from the store you're visiting now.

Zavolejte nám +420 731 660 955Napište nám >>>

Styly let minulých: začátek 20. století (1. část)

Daniel Piterak 23.března 2016

Jestli v Danny P. něco obdivujeme, je to propojení tradiční řemeslné výroby s nadčasovým designem. Položili jsme si proto otázku - dokážeme v každé z dekád minulého století najít něco, co v pánských šatnících přežilo až do dnešních dní? A jestli ano, s čím to nosit?

Pojďme na to, máte před sebou první článek na téma pánského stylu z počátků minulého století (druhý následuje co nevidět).

 

 

Přes 100 let do minulosti aneb 1900 - 1910

Prvními deseti lety 20. století nezačínáme náhodou.

Pánská móda, jak ji známe dnes, si totiž z tohoto období stále bere víc, než by se zdálo. Když se na celou věc podíváme v historickém kontextu, dává to smysl - vědecko-technický pokrok a industrializace z přelomu století posloužily jako podhoubí pro masovější výrobu oblečení, nově “objevené” způsoby trávení volného času pak pozvolna vedly ke zvýšenému zájmu o módu obecně.

Právě během této dekády získala města jako Paříž, Londýn nebo New York svůj ikonický status módních metropolí, který si v podstatě drží dodnes.

Pojďme se podívat, jaké konkrétní prvky pánského šatníku byly v té době populární a jak je můžeme kombinovat s dalšími kusy (současného) oblečení.

 

 

Nesmrtelná vesta

V angličtině se jí říkávalo waistcoat a právem získala své místo ve skříních pánů všech společenských tříd. Byla (a dodnes je) tak univerzální, že jste si ji mohli vzít prakticky k čemukoli od obleku na denní nošení přes ležérní outfit na neformální večeři po formální oděv na výjimečné příležitosti.

Škoda jen, že už dnes nevyužijeme její další praktickou funkci - skvěle do ní padly kapesní hodinky na řetízku.

Během 20. století oblíbenost i význam vesty z módního a praktického hlediska pochopitelně kolísaly, prošla si i obdobím, kdy si ji značná část populace spojovala hlavně s prací číšníka.

Pokud však víte, jak ji nosit, věřte, že s vestou málokdy uděláte chybu.

Ideální je sáhnout po tmavších odstínech šedé a vlněných materiálech. Díky tomu můžete vestu kombinovat s košilemi různých barev a vzorů a zároveň se vyhnout tomu, že po vás v restauraci některý z hostů bude požadovat účet.

Vestu oceníte i v situacích, kdy si např. během večeře sundáte sako (jestli chcete ukázat opravdovou znalost etikety, nezapomeňte se před tím zeptat přítomných dam, jestli je to nepohorší). S vyhrnutými rukávy košile docílíte ležérního, přitom stále elegantního vzhledu.

S vestou se samozřejmě nemusíte omezovat jen na oblek. Vypadá skvěle i s jednoduchou bílou košilí a tmavými džínami.

A to nejlepší na konec - praktická funkce vesty se ani po víc než 100 letech nemění. Jen si do její kapsy místo kapesních hodinek dáte třeba slim peněženku ;)

Druhou část článku si budete moct přečíst za pár dní!

 
Daniel Piterak
Daniel Piterak

Napsal

CEO & zakladatel Danny P.Přidejte komentář