Right store?

May we suggest you visit a different one?

US & Rest of the world

We don't ship to your region from the store you're visiting now.

Zavolejte nám +420 731 660 955Napište nám >>>

Styl let minulých: začátek 20. století (2. část)

Daniel Piterak 14.září 2016

Jestli v Danny P. něco obdivujeme, je to propojení tradiční řemeslné výroby s nadčasovým designem. Položili jsme si proto otázku - dokážeme v každé z dekád minulého století najít něco, co v pánských šatnících přežilo až do dnešních dní? A jestli ano, s čím to nosit?

Minule jsme téma odstartovali prvním článkem na téma pánského stylu z počátků minulého století, dnes pokračujeme!

 

 

 

Buřinka, kam se podíváš

Buřinka, anglicky nazývaná bowler nebo derby, poprvé spatřila světlo světa kolem roku 1850. Vymysleli ji v Londýně a prapůvodně sloužila myslivcům, kterým při jízdě na koni v lese chránila hlavu před větvemi a dalšími nástrahami.

Postupně si však buřinka začala získávat větší a větší popularitu a v prvních letech 20. století jste ji mohli vidět na lidech všech společenských vrstev od Evropy po Ameriku.

Stejně jako každý módní doplněk si i buřinka prošla roky, kdy se zkrátka nenosila, dlouhodobě ale zůstává klasikou pánských šatníků a poznávacím znamením osobností jako Charlie Chaplin, Alex z Mechanického pomeranče nebo pan Brambůrek z Příběhu hraček.

Když se na buřinku podíváme čistě z módního hlediska, zjistíme, že má víc než jeden možný “výklad”. Potkáte v ní hipstery, kteří ještě neobjevili pojem normcore (ve zkratce styl, který je nevšední tím, jak moc je všední) a chtějí vybočovat z řady, stejně jako pány v letech, kteří tímhle kloboukem doplňují a podtrhují svůj osobitý styl.

Tak jako u ostatních prvků pánského šatníku by vás u buřinky měla zajímat v první řadě kvalita. Pokud se zrovna neplánujete stát znalcem klobouků a nechcete se probírat detaily, zaměřte se primárně na materiál, ze kterého je vyrobená. S kvalitní vlnou nebo plstí nikdy nešlápnete vedle.

Vybrat vhodnou barvu také neuškodí. Nechcete přece vypadat, že jste svou buřinku vyhráli na firemním vánočním večírku v tombole… Chcete-li něco neutrálního (pokud to jde vůbec ve spojení s výrazným tvarem buřinky říct), sáhněte po klasické černé, neotřelejším dojmem bude působit buřinka světle šedá.

 

 

Řídítka jedou

OK, takže řídítkaTěžko byste v historii lidské rasy našli ikoničtější úpravu vousů. Podle všeho se první záznamy o řídítkách datují až do doby železné, moderní civilizace pak zachycuje nárůst jejich popularity po roce 1900.

Řídítka byla jednu dobu dokonce symbolem moci a určitého postavení jedince - jedním příkladem za všechny je armádní prostředí.

A dnes? Ano, samozřejmě je třeba brát řídítka trochu s nadsázkou. Možná nás vyvedete z omylu, ale většina mužů, kteří se do nošení řídítek pustí, do toho jde s notnou dávkou recese.

Jakkoli ale může chlap s řídítky pod nosem působit na první pohled skoro až směšně, každý, kdo na ně má v roce 2016 dost odvahy, si zaslouží určitou míru uznání.

Není totiž jednoduché nechat si je správně narůst a ještě těžší je jejich údržba. Chce to zkrátka odhodlání a notnou dávku sebezapření, abyste do něčeho takového šli.

Těžko říct, jak vlastně celá ta mánie kolem knírů v minulých letech začala, jedno je ale jisté - alespoň si můžeme připomenout, co bylo in nějaké to století zpátky :)

 

Co dál? Pracujeme na výrazných prvcích stylu z let 1910 - 1920, zůstaňte s námi!
Daniel Piterak
Daniel Piterak

Napsal

CEO & zakladatel Danny P.Přidejte komentář